Organizačné učenie: koncept obojručnosti
V odbornom diskurze dominujú otázky výkonnosti a efektívnosti prostredníctvom zmien a synergiami medzi dimenziami intelektuálneho kapitálu (ľudský, spoločenský, organizačný). Zahraničná literatúra už uznala výhody konceptu "ambidexterity" (obojručnosti) a agility, ktoré sú založené na spolupráci a inovatívnosti. Ľudské zdroje sú sú kľúčovým zdrojom úspechu každej jednej organizácie a aj z tohoto dôvodu je potrebné rozvíjať ich zručnosti a zvyšovať ich angažovanosť v rôznych iniciatívach a projektoch.
Budovanie úspešných tímov úzko súvisí s efektivitou riadenia aktivít, procesov. Pre efektívny rozvoj a dosiahnutia udržateľnej úrovne zručností členov tímu je žiaduce kombinovanie tréningov, mentoringu a iných aktivít ako je "teambuilding". Tieto typy neformálnych rozvojových aktivít sa považujú za efektívny spôsob, ako zvýšiť žiaducu úroveň zručností a kompetencií zamestnancov v dlhodobom horizonte.
Ambidexterita je pre efektívne manažovanie aktivít vrátane úspešnosti projektov organizácie kľúčová, pretože poskytuje príležitosť rásť a zvyšovať výkonnosť, tzv. pomáha v rozvoji a zlepšovaní konkurencieschopnosti.
...
Viac v odborných a vedeckých článkoch.
...
Odporúčaná literatúra
Junni, P. a kol. 2013. Organizational ambidexterity and performance: a meta-analysis. In Acad. Manag. Persp. 2013, roč. 27, č. 4, s. 299-312.
Kang, S. C. - Snell, S. A. 2009. Intellectual capital: architectures and ambidextrous learning: a framework for HRM. In J. of Manag. Stud. 2009, roč. 46, č. 1, s. 65-92.
Lubatkin, M. H. a kol. 2006. Ambidexterity and performance in small-to medium-sized firms: the pivotal role of top management team behavioral integration. In Journal of Manag. 2006, roč. 32, č. 5, s. 646-972.
O'Reilly, C. - Tushman, M. 2013. Organizational ambidexterity: past, present and future. In Acad. Manag. Persp. 2013, roč. 27, č. 4, s. 324-338.